Haber

Esenyurtlu annelere ‘Anne Destek Programı’ eğitimi veriliyor

Esenyurtlu annelere “Anne Destek Programı” eğitimi veriliyor

İSTANBUL – Esenyurt Belediyesi ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı işbirliği çerçevesinde düzenlenen Anne Destek Programına katılan kadınlar, hem çocuklarının sağlıklı gelişimi hakkında bilgi edinerek hem de sosyal becerilerini gözlemleyerek çocuklarını hayata hazırlamayı öğreniyor.

Esenyurt Belediyesi ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı iş birliğiyle Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’nde 3-6 yaş arası çocuğu olan annelere “Anne Destek Programı” eğitimi veriliyor. İçeriği uzmanlar tarafından belirlenen programla anneler; Çocukların sağlıklı gelişimlerini desteklemek, çevreleriyle uyumlu ilişkiler kurmalarına yardımcı olmak ve çocuğun öğrenmesinde yeni deneyimler sağlamak amaçlanmaktadır. 15 hafta sürecek ve her hafta farklı bir konunun yer alacağı programda 15 kişilik sınıflarda eğitim veriliyor.

“Her hafta farklı bir konuyu işliyoruz”

Uzman Sosyolog ve Aile Danışmanı Nihal Batuk, her hafta farklı bir konu ile anneleri bilgilendirdiklerini belirterek, “Program kapsamında ana eksenimiz çocuğun sağlıklı gelişimi. Kadınların iyilik hali gibi, çocukların gelişim alanları, çocuklarda cinsel eğitim, medya okuryazarlığı, çocuklara doğru davranış ve sorumluluğun öğretilmesi.” “Burada her hafta annelere konuları anlatıyoruz. Her ders sonunda annelerimiz o hafta konuşulan konularla ilgili kararlar alarak eve dönüyorlar. Bir sonraki derse de bu kararları uygulayarak geliyorlar. Annelerimiz buradayken, Çocukları uzman öğretmenlerimizin gözetiminde derslerde çeşitli etkinlikler yapabiliyorlar” dedi.

“Doğru olduğunu bildiğim hataları öğrendim”

Aldığı eğitimle iletişim becerilerinin geliştiğini vurgulayan anne Merve Bursa, “Kendimi, çocuklarımı ve eşimi, kısacası çevremdeki insanlarla nasıl iletişim kuracağımı geliştirmek için bu programa katıldım. Burada aldığım eğitimden sonra diğer arkadaşlarımın da benim yaşadığım sorunları yaşadığını öğrendim.” Nihal hocamızın çok güzel bir sözü var: ‘Maskeyi önce kendimize, sonra çocuğumuza takmalıyız.’ Mutluysam, üzgünsem ya da huzurluysam bu duygu durumlarının çocuğuma nasıl yansıdığını öğrendim. Bu nedenle bu programı bize sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Eğitime katılan bir diğer anne Nazlı Yiğit ise, “Çocuğum ve ben bu programla sosyalleştik. Burada sosyalleşirken ben de kendimi geliştirdim ve kesin olarak bildiğim hataları öğrendim. Oldukça başarılı ve dolu bir programdı. Destek veren tüm ekip üyelerine teşekkür ediyorum.”

finikehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu