Haber

Çin’in araştırma buzkıranı Xuelong 2 balıkçı teknesini ve mürettebatını kurtardı

XUELONG 2 DECK, 13 Kasım (Xinhua) — Şu anda Antarktika keşif gezisinde olan Çin’in araştırma buzkıranı Xuelong 2, Pekin saatine göre Cumartesi günü bir balıkçı teknesini ve dört mürettebatını başarıyla kurtardı.

Snow Dragon 2 olarak da bilinen buzkıran gemisi, önceki gün Papua Yeni Gine açıklarında imdat sinyali gönderen balıkçı teknesini buldu.

Teknede bulunan 4 kişinin Güneybatı Pasifik’teki ada ülkesinden gelen balıkçılar olduğu, yakıtı ve aküsü biten teknenin yaklaşık 9 saat boyunca denizde sürüklendiği belirlendi.

Xuelong 2 gemisindeki keşif ekibi, balıkçılara yiyecek ve dizel yakıt verdi, pillerini şarj etti ve ayrıca Çin Denizcilik Araştırma ve Kurtarma Merkezi, Papua Yeni Gine Deniz Kurtarma Adaptasyon Merkezi ve mürettebatın aileleriyle temasa geçti.

Bölgede yerel bir kurtarma gemisi bulunmadığından Xuelong 2 grubu, tekneyi buz kırıcıya yüklemeye ve belirlenen sulara teslim etmeye karar verdi. Tekne, cumartesi günü yardıma gelen yerel gemilere mürettebatıyla birlikte teslim edildi.

Çin’in 40. Antarktika keşif ekibi, 5 aydan fazla sürmesi beklenen görev için bu yıl 1 Kasım’da yola çıktı. Araştırma buzkıran gemileri Xuelong ve Xuelong 2 Şanghay’dan yola çıkarken, kargo gemisi Tian Hui de Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaletinin Zhangjiagang bölgesine demir attı.

habertoprakkale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu